Choroba Alzheimera czy po prostu starzenie się? Poznaj różnice!
Choroba Alzheimera jest coraz częściej diagnozowana wśród osób starszych - także w Polsce. Nie jest to proste. Niektóre symptomy mogą sugerować coś zupełnie innego: od zwyczajnego procesu starzenia się mózgu, nawet po depresję. Sprawdź, jakie są typowe objawy choroby Alzheimera.
Choroba Alzheimera - niewidzialny wróg
Po raz pierwszy opisano ją w 1906 roku. W dużym skrócie i uproszczeniu: choroba Alzheimera to postępująca choroba atakująca mózg. Prowadzi do jego stopniowej degeneracji.
Niestety, rozwija się ona jeszcze długo przed wystąpieniem konkretnych objawów. A i one są na tyle subtelne i ledwo dostrzegalne, że można je pomylić z naturalnymi problemami i zaburzeniami poznawczymi, które wynikają z wieku seniora. Mogą być one też sygnałami innych chorób, w tym również depresji.
Dlatego tak ważne jest, by przebywając na co dzień z osobami starszymi, być naprawdę uważnym, czujnym i empatycznym na to, czego doświadczają każdego dnia.
Ryzyko choroby Alzheimera
Przyjęło się mówić, że im człowiek starszy, tym ryzyko takich schorzeń jest większe. I to rzeczywiście prawda.
W grupie najwyższego ryzyka są osoby po 80. roku życia. Chorobę Alzheimera może mieć nawet 30% nich!
Do najważniejszych czynników ryzyka choroby Alzheimera zalicza się:
postępujący wiek – w wieku 65-70 lat choruje nawet 1,5% populacji, a po 80. roku życia
płeć – częściej zapadają na nią kobiety,
genetyka
nieleczona depresja,
niskie wykształcenie
choroby układu krążenia, jak nadciśnienie tętnicze,
cukrzyca typu 2,
palenie papierosów i wyrobów tytoniowych,
nadmierne spożycie alkoholu,
czynniki związane ze stylem życia – brak kontaktów społecznych i mała aktywność fizyczna.
Dlatego tak ważna jest uważność, zdrowy tryb życia i profilaktyka chorób wieku starczego.
Jak zdiagnozować chorobę Alzheimera?
Jak już wspomnieliśmy - nie jest to proste. Często trwa to nawet kilka tygodni.
Ogromną pomocą mogą okazać się bliscy, który będzie bardzo ważnym elementem wywiadu lekarskiego. To oni wskażą te drobne zmiany w zachowaniu, samopoczuciu czy codziennym usposobieniu.
Do postawienia diagnozy bierze się także genetykę osoby starszej, historię chorób - także w rodzinie (w tym stwierdzone zaburzenia psychiczne i neurologiczne). W procesie należy wykluczyć wszelkie choroby, które mogą dawać podobne objawy, jak choćby guzy mózgu, awitaminoza czy depresja. Potrzebnych będzie także sporo testów - zarówno neurologicznych, poznawczych, jak i fizycznych.
Najważniejsze to być wyczulonym nawet na najmniejsze zmiany. Pamiętaj - im wcześniej postawiona diagnoza, tym szybciej będzie można zacząć działania terapeutyczne!
Objawy choroby Alzheimera a procesy starzenia się - jak je rozróżnić?
Zrozumienie, a co ważniejsze - zaakceptowanie faktu, że nasz mózg się starzeje i może też chorować przychodzi niezwykle trudno. Dlatego tak ważna jest wiedza na temat choroby Alzheimera i innych chorób degeneracyjnych o podłożu neurologicznych (zespoły otępienne, choroba Parkinsona).
Bywa tak, że aby uzyskać diagnozę i pomoc należy odwiedzić wiele gabinetów lekarskich.
Oto najważniejsze objawy, na które należy zwracać uwagę.
PROBLEMY Z PAMIĘCIĄ
Osoby z chorobą Alzheimera często mają problemy z pamięcią krótkotrwałą (informacje, które uzyskały niedawno). Trudność sprawia im przypomnienie sobie ważnych dat czy imion.
Standardowe zmiany wynikające z procesu starzenia się, a nie Alzheimera obejmują chwilowe zapominanie. Jednak nie będzie problemu z przypomnieniem sobie o wszystkim niedługo potem.
TRUDNOŚCI Z CODZIENNYMI SPRAWAMI I NORMALNYMI AKTYWNOŚCIAMI W CHOROBIE ALZHEIMERA
Osobom z chorobą Alzheimera sprawiają problemy czynności, które normalnie wykonywały przez większość życia. Poranna toaleta, przygotowanie posiłku, pilnowanie opłat czy przeliczanie reszty - to wszystko staje się trudnym do przejścia wyzwaniem. Również problemy z orientacją na znanej trasie czy problemy z przypomnieniem sobie zasad ulubionych gier będą kłopotliwe.
Seniorom bez zespołu otępiennego czy demencji mogą się takie rzeczy sporadycznie przytrafiać.
PROBLEMY Z ORIENTACJĄ CZASOWO PRZESTRZENNĄ A CHOROBA ALZHEIMERA
Chorzy na Alzheimera często zwyczajnie nie wiedzą, gdzie się znajdują. Tracą też poczucie czasu, a nawet pór roku.
Seniorzy czasem zapomną, jaki jest dokładnie dzień tygodnia, jednak szybko jest w stanie sobie to przypomnieć.
KŁOPOTY Z MOWĄ I WYSŁAWIANIEM SIĘ
Chory na Alzheimera może mieć problemy z aktywnym uczestniczeniem w rozmowie. Czasem zdarza się, że wciąż powtarza tę samą kwestię, nawet nie będąc tego świadomą. W innym momencie zawiesi się nagle i nie będzie wiedział, co chce powiedzieć dalej. Bardzo charakterystyczne jest tu również zapominanie prawidłowych słów lub wymyślanie własnych nazw konkretnych przedmiotów.
GUBIENIE PRZEDMIOTÓW I PROBLEMY Z ICH ODSZUKANIEM
Chorzy często odkładają różne rzeczy w miejsca, które nie są do tego przeznaczone. Niestety, nie są one w stanie odtworzyć w pamięci, co się z nimi stało. Z czasem mogą nasilić paranoje, podejrzenia i oskarżenia o kradzież.
TRUDNOŚCI Z PODEJMOWANIEM DECYZJI
U chorych na Alzheimera często występuje problem z wartościowaniem i analitycznym myśleniem. Dlatego tak łatwo padają ofiarami oszustów i naciągaczy. Brak decyzyjności i oceny sytuacji może także objawiać się tym, że nie będą dbać o siebie czy przestrzeń, w której żyją.
WYCOFANIE SIĘ Z ŻYCIA TOWARZYSKIEGO PRZEZ CHORYCH Z ALZHEIMEREM
Trudności w pracy czy z ulubionym hobby sprawiają, że osoby z Alzheimerem wycofują się z kontaktów międzyludzkich i relacji, które sprawiały im przyjemność. Może to być też oznaką stanów depresyjnych.
ZMIANY W TEMPERAMENCIE I USPOSOBIENIU
Drastyczne zmiany w codziennym zachowaniu, wybuchowość, nerwowość, podejrzliwość - osoby chore na Alzheimera często ich doświadczają. Mogą one też wskazywać na depresję. Dlatego trzeba w ich ocenie być bardzo dokładnym i ostrożnym.
Jak widzisz, odróżnienie objawów choroby Alzheimera od normalnych procesów starzenia się, jest na pierwszy rzut oka bardzo trudne. Potrzeba tu cierpliwości, uwagi i empatii w codziennym życiu. Jako jeden ze środków zaradczych przydadzą się też specjalne ćwiczenia dla seniorów, dostosowane do ich kondycji i stanu fizycznego.
Komentarze
Napisz komentarz