Choroba zwyrodnieniowa stawów - objawy i przyczyny
Choroba zwyrodnieniowa stawów to poważne zaburzenie chrząstki stawowej i uszkodzenie tkanek stawu. Przewlekły ból stawów może być pierwszym objawem choroby zwyrodnieniowej. Czym się charakteryzuje? Jakie są jej przyczyny i inne symptomy? Czy chorobę zwyrodnieniową da się leczyć? O tym wszystkim dziś się dowiesz.
Jak działają stawy? Charakterystyka i objawy choroby zwyrodnieniowej stawów
Struktura chrząstki stawowej jest elastyczna, sprężysta i bardziej miękka niż kość. Jej działania można porównać samochodowego amortyzatora, dzięki niej powierzchnie stawów powodują bez tarcia. Cały ten układ otoczony jest specjalną torebką stawową, która od wewnątrz wyściełana jest błoną maziową. Ta z kolei wydziela maź - gęsty, kleisty płyn, który “naoliwia” staw, umożliwiając mu bezproblemową pracę.
Choroba zwyrodnieniowa stawów na początku dotyczy jednego lub kilku stawów (bardzo rzadko boli wiele stawów jednocześnie). Ból najczęściej występuje podczas ruchu i ustępuje w spoczynku. Najbardziej bolesne są wieczory, kiedy stawy są najbardziej zmęczone po całym dniu. Typowy dla choroby zwyrodnieniowej jest także tzw. B, który pojawia się m.in. przy wstawaniu z krzesła, fotela czy kanapy.
Wraz z postępującą chorobą do zwyrodniałego stawu może wedrzeć się zapalenie. Niestety, ból zdecydowanie się wtedy zmienia. Występuje także w spoczynku i jest natarczywy praktycznie przez całą dobę - także nocą i rano. Zdecydowanie potrzebna jest szybka diagnostyka i wizyta u lekarza.
Oprócz samego bólu, pacjenci skarżą się również na trzeszczenie w kościach (jest ono skutkiem ścierania się kości w czasie ruchu, gdy uszkodzone stawy już nie spełniają swojej roli), a także na ograniczenie ruchomości.
Najczęściej choroba zwyrodnieniowa dotyka stawów ręki, biodra, kolana, a także kręgosłupa. Towarzyszy jej także tzw. sztywność poranna - nawet przez 30 minut po obudzeniu trudno rozruszać chociażby palce.
Zajęcie przez chorobę stawów kolanowych sprawia, że nawet najprostsze, codzienne czynności stają się bolesne sprawiają coraz więcej problemów. Zwłaszcza chodzenie po schodach jest uciążliwe - schodzenie jest wtedy bardziej bolesne niż wchodzenie.
W przypadku biodra ból pojawia się z przodu biodra, w pachwinie i czasem nawet w kolanie. Z kolei choroba stawów kręgosłupa objawia się bólem barków lub dolnej części pleców. Niekiedy pojawia się też osłabienie i mrowienie w nogach i dłoniach.
SPRAWDŹ, JAK POWINNA BYĆ WYPOSAŻONA ŁAZIENKA SENIORA I OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ
Choroba zwyrodnieniowa stawów - najczęstsze przyczyny
Jeszcze do niedawna uważano, że choroba zwyrodnieniowa stawów związana jest przede wszystkim zmianami w obrębie samej chrząstki stawowej. Badania w ostatnich kilkunastu latach wykazały jednak, że dotyczy ona całego stawu.
Cała choroba rozpoczyna się od stopniowej utraty chrząstki stawowej, a postępujące objawy związane są także z zaburzeniem produkcji kolagenu typu II. Jego niedobór w chrząstce to praktycznie już autostrada do degradacji całej tkanki. Te niedobory można uzupełniać przebadanymi suplementami (zawsze pod okiem lekarza) - jednym z nich jest kolagen FORMEDS BICAPS COLLAGEN.
Niestety, najczęściej nie znamy jednej, dokładnej i bezpośredniej przyczyny zwyrodnieniowej choroby stawów u osób dorosłych. Może ona wynikać z urazu, a także być powiązana z chorobami endokrynologicznymi i hormonalnymi, cukrzycą, niedoczynnością tarczycy czy otyłością.
Choroba zwyrodnieniowa może wystąpić pod dwiema postaciami - pierwotną, czyli samoistną oraz wtórną. Tej drugiej sprzyjają takie czynniki, jak: starzenie się, uwarunkowania genetyczne, urazy stawów, nadmierne obciążenie stawów (sport, nadwaga, otyłość, nadmiar tkanki tłuszczowej), stany zapalne stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa czy niektóre choroby metaboliczne.
ZOBACZ, JAKIE STABILIZATORY I ORTEZY POMOGĄ NA PRZECIĄŻONE KOLANO!
Choroba zwyrodnieniowa - czy da się ją leczyć?
Zasadniczo choroba zwyrodnieniowa stawów uznawana jest przez lekarzy i specjalistów jako nieuleczalna. Jednak jej wczesna diagnoza umożliwia skuteczne leczenie objawowe i spowolnienie, a nawet odwrócenie zmian.
Leczenie rozpoczyna się zazwyczaj od podania leków przeciwbólowych oraz tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Profilaktycznie stosuje się także suplementację glukozaminy i chondroityny. Przypadki silnego bólu kwalifikują się do terapii opartej na zastrzykach z kortykosteroidami i/lub z kwasem hialuronowym.
Można wybrać także leczenie chirurgiczne oraz podjąć próbę wymiany zwyrodniałego stawu na sztuczny, jednak nie zawsze jest to możliwe.
Zwyrodnienie stawów - czy da się mu zapobiec?
Nie ma sposobu, który da 100% pewności, że choroba zwyrodnieniowa stawów nas nie dopadnie. Najzdrowiej będzie po prostu zostać aktywnym fizycznie.
Regularny ruch, ćwiczenia czy aktywność fizyczna - chociażby w postacie spacerów - to najlepszy sposób zapobiegania nadwadze i otyłości. Nordic Walking uważany jest za idealny sport dla seniorów, którzy chcą utrzymać swoje stawy w doskonałej formie. Taniec, trucht w parku, jogging, gry zespołowe uprawiane rekreacyjnie - to wszystko pomoże Ci w utrzymaniu doskonałej formy na lata.
Do boju, Seniorze! Zadbaj o swoje zdrowie - dla siebie i Twoich najbliższych!
Komentarze
Napisz komentarz