Doskwiera Ci samotność? Zobacz co możesz zrobić
Doskwiera Ci samotność? Zobacz co możesz zrobić
Wiele jest osób, które po przejściu na emeryturę zamykają się w domu i czują się niepotrzebne. Tymczasem w całej Polsce jest wiele miejsc, które potrzebują rąk do pracy. Wolontariat to taka niezwykła forma aktywności, która powoduje, że pomagając innym - najbardziej pomagasz sobie.
Kiedy upragniona emerytura zbliża się dużymi krokami, jesteśmy podekscytowani. W końcu będziemy mieli mnóstwo wolnego czasu i święty spokój. Koniec z pospiesznym wstawaniem, żeby zdążyć do pracy, z szybkimi zakupami, szybkimi obiadami i padaniem ze zmęczenia pod koniec dnia. Wreszcie będzie można zrobić wszystko na spokojnie, bez pośpiechu. Jednak kiedy nadchodzi czas emerytury, okazuje się, że z każdym kolejnym dniem w naszym domu robi się tak dziwnie cicho i pusto, że przygasamy w środku. Izolujemy się od społeczeństwa i czujemy się niepotrzebni. Właśnie dlatego trzeba szukać kontaktów z drugim człowiekiem, a jednym z rozwiązań jest wolontariat, który może być sposobem na życie dla wielu osób 60+. Warto rozważyć podjęcie aktywności poza domem np. w uniwersytetach trzeciego wieku, klubach i centrach seniora, w centrach wolontariatu, w domach pomocy społecznej, w hospicjach, ale również w kontaktach z dziećmi np. w przedszkolach, w domach dziecka itp.
Podziel się swoim czasem, ktoś na to czeka
Wolontariuszem może być każdy bez względu na wiek. Może to być 18-latek, ale z powodzeniem odnajdzie się tu także 80-latek. Poza tym trzeba podkreślić, że grono wolontariuszy składające się z osób w różnym wieku sprawia, że każdy członek dysponuje innym doświadczeniem i innymi umiejętnościami. Można więc pomóc na różnych płaszczyznach i o wiele bardziej skutecznie. Wolontariusze po 60. i po 70. roku życia mogą podejmować różne aktywności. Ci, którzy czują się na siłach, mogą pomagać osobom niepełnosprawnym w hospicjach. Inni, którzy muszą oszczędzać siły, dzielą się swoją wiedzą. Przecież wśród seniorów są prawnicy, osoby znające języki obce, księgowi, lekarze, fotografowie. Są to bezcenne umiejętności, które można wykorzystać, choćby pomagając dzieciakom z domu dziecka w odrabiani lekcji.
Co zrobić, by zostać wolontariuszem?
Chcesz spróbować sił jako wolontariusz, ale nie wiesz, od czego zacząć? Oto kilka podpowiedzi:
- Rozejrzyj się wokół siebie. Z pewnością w mieście, w którym mieszkach działają już stowarzyszenia, fundacje, organizacje kościelne i inne instytucje. Możesz je odwiedzić, porozmawiać z pracownikami tych miejsc i jeśli podejmiesz decyzje – zgłosić chęć podjęcia współpracy.
- Drugim sposobem jest dotarcie do osoby, o której wiemy, że zajmuje się działalnością wolontaryjną. Można wypytać o szczegóły i poprosić o wprowadzenie do organizacji, w której ta osoba działa. Często wsparcie takiej osoby bywa nieocenione.
- Można także bezpośrednio udać się do najbliższego centrum wolontariatu, które prowadzi pośrednictwo pracy dla wolontariuszy i instytucji. Tam spływają informacje od instytucji, które potrzebują wolontariuszy. Możemy tu otrzymać wiele propozycji pracy do wyboru.
Wolontariat to wspaniała forma wypełnienia nadmiaru wolnego czasu. Dzięki niemu można poczuć się znowu potrzebnym i żyć pełnią życia.
Komentarze
Napisz komentarz