Jak uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności? Jakie przywileje dają grupy inwalidzkie?
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności to niezwykle przydatny dokument. Upoważnia bowiem do korzystania z wielu ulg, świadczeń czy uprawnień. Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności? Czy orzeczenie i grupa inwalidzka są tożsame? Kiedy można starać się o takie orzeczenie i jakie korzyści ze sobą niesie? To tylko kilka pytań, na które dziś odpowiemy.
Grupa inwalidzka a orzeczenie o niepełnosprawności - czy są sobie równe?
Zasadniczo odpowiedź jest twierdząca i obu zwrotów można używać zamiennie.
Do końca 1997 roku wystarczyło złożyć odpowiednie dokumenty i odbyć spotkanie z komisją lekarską. Na jej mocy kwalifikowano osoby do jednej z trzech grup inwalidzkich.
Od 1998 roku na mocy ustawy obowiązują dwa rodzaje orzekania i niepełnosprawności.
ORZECZNICTWO DO CELÓW RENTOWYCH
Przeprowadzają je komisje ZUS-u, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). W służbach mundurowych decyzje wydawane są przez Ministerstwo Obrony Narodowej lub Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Orzecznictwo do celów rentowych kwalifikuje osoby jako:
całkowicie niezdolną do pracy i samodzielnego życia;
całkowicie niezdolną do pracy;
częściowo niezdolną do pracy lub wymagającą przekwalifikowania zawodowego.
ORZECZNICTWO DO CELÓW POZARENTOWYCH
Realizowane są przez Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności - pełną listę adresów znajdziesz tutaj.
Obecnie wyróżnia się trzy podstawowe stopnie niepełnosprawności:
LEKKI STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
Powoduje ono obniżenie zdolności do pracy lub do pełnienia ról społecznych. Dotyczy osób o naruszonej sprawności organizmu. Daje się go kompensować w dzięki wyposażeniu w odpowiednie przedmioty ortopedyczne i rehabilitacyjne lub środki pomocnicze - mogą to być np. aparat słuchowy czy protezy.
UMIARKOWANY STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
Dotyczy ona osób niezdolnych do pracy lub zdolnych do pracy w warunkach pracy chronionej albo wymagających czasowej/częściowej pomocy osób trzecich.
ZNACZNY STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
Dostają go osoby niezdolne do pracy lub zdolne w warunkach pracy chronionej i wymagające stałej/długotrwałej opieki i pomocy osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Mogą wymagać m.in. pielęgnacji, mycia czy karmienia przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.
Mam grupę inwalidzką - czy muszę zmieniać ją na orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?
I nie. I tak.
W świetle prawa osoba z ustaloną wcześniej grupą inwalidzką zachowuje wszystkie dotychczasowe uprawnienia - o ile orzeczenie wydane zostało na stałe. W przeciwnym razie konieczne przejście nowej procedury.
Osoby, które mają legitymację z odpowiednią grupą inwalidzką do celów rentowych mogą wnioskować o ustalenie stopnia niepełnosprawności. Uzyskanie aktualnej grupy inwalidzkiej w celach nierentowych upoważnia do korzystania ze wszystkich przywilejów przysługujących konkretnej grupie osób niepełnosprawnych.
Jak uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności dla seniora lub emeryta?
O taki dokument może ubiegać się osoba, którą dotykają w myśl ustawy “naruszenia sprawności organizmu”. To właśnie one powodują liczne ograniczenia, jak niezdolność do pracy lub problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków.
Aby zdobyć orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, trzeba zgłosić się do Powiatowego lub Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności z wypełnionym wcześniej wnioskiem. Można go pobrać ze strony internetowej lub odebrać w odpowiedniej placówce.
Do wniosku koniecznie trzeba dołączyć aktualną dokumentację potwierdzającą stan zdrowia. Następnie - do dwóch miesięcy od złożenia wniosku należy spodziewać się pisemnego wezwania na komisję lekarską. Trzeba stawić się na nią w ciągu 14 dni. Wymagana jest osobista obecność, by móc rzetelnie ocenić stan pacjenta. W wyjątkowych okolicznościach - jeśli nie pozwala na to stan zdrowia - na komisję może stawić się osoba upoważniona. Można także poprosić lekarza prowadzącego o wystawienie stosownego zaświadczenia, które zostanie przedłożone komisji.
Na decyzję komisji należy czekać zazwyczaj około dwóch tygodni.
Grupy inwalidzkie – przywileje. Na co możesz liczyć?
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności niesie za sobą mnóstwo praktycznych korzyści. Osobom z grupą inwalidzką przysługują chociażby:
- zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny,
- ulgi komunikacyjne (PKP, PKS, komunikacja miejska),
- karty parkingowe,
- obniżenie abonamentu RTV,
- ulgi podatkowe,
- skrócony czas pracy i dodatkowy urlop wypoczynkowy,
- dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych, zaopatrzenia ortopedycznego czy środków pomocniczych.
SPRAWDŹ, JAK UZYSKAĆ REFUNDACJĘ MOPS, PCPR I PFRON
Czy masz jeszcze jakieś pytania w tej sprawie? Z chęcią na nie odpowiemy!
Komentarze
Napisz komentarz