Jak zmierzyć cukier glukometrem? Najważniejsze zasady

Szczegółowe monitorowanie poziomu cukru we krwi to podstawa w leczeniu chorób związanych z jego metabolizmem. Najbardziej powszechną jest cukrzyca. To od jego wyniku uzależniona jest dawka insuliny i innych stosowanych leków. W niektórych przypadkach badanie glukometrem i odpowiednio szybka reakcja może nawet uratować życie. Właśnie dlatego tak ważne jest prawidłowe przeprowadzenie badania glukometrem. Dziś wyjaśnimy, jak to zrobić krok po kroku

Badanie glukometrem - co trzeba wiedzieć?

Chcąc dokonać pomiaru cukru we krwi, trzeba zrobić nakłucie specjalnie do tego przygotowanym nakłuwaczem. Z pozoru wydaje się to dość proste, jednak nie wszyscy sobie z tym radzą jak należy.

Iniekcje warto robić z boku palca, a nie z centrum opuszka - tak uda Ci się zachować dłużej zdolności czuciowe. Oszczędzaj kciuki i palce wskazujące. 

Przyjęło się, że nakłucia dokonuje się na palcu. Nie jest to jedyne miejsce, skąd można to robić. Równie dobrze można wykorzystać do tego także: 

  • wnętrze dłoni (poniżej kciuka lub małego palca) 

  • przedramię (wewnętrzna i zewnętrzna część)

  • ramię

  • łydka 

  • zewnętrzna strona ud

WAŻNE: Jeśli istnieje podejrzenie, że poziom glukozy jest bardzo niski, jesteś zaraz po lub w trakcie aktywności fizycznej, chorujesz - unikaj pobrań z tych miejsc. 

Warto przestrzegać kilku zasad, by wyniki były cały czas jak najbardziej dokładne i jednocześnie zapobiec niepożądanej infekcji. 

Jak przeprowadzić badanie przy pomocy glukometru - instrukcja krok po kroku

  1. Umyj dokładnie ręce ciepłą wodą z mydłem. Wysusz je czystym ręcznikiem. Korzystasz z płynu dezynfekcyjnego na bazie wysokoprocentowego alkoholu? Poczekaj z badaniem aż ręce wyschną. 

  1. Zdezynfekuj i przygotuj czysty nakłuwacz. Wymień starą igłę na nową.

  1. Wyjmij nowy pasek z opakowania. Zamknij go szczelnie, by zapobiec dostaniu się brudu czy narażeniu reszty pasków na wilgoć. 

  1. Nakłuj palec lub inne miejsce. 

  1. Teraz należy przenieść kroplę krwi do glukometru. W zależności od modelu kolejność działań jest nieco inna. Starsze glukometry: najpierw umieść krew na pasku, a następnie wsuń pasek do glukometru. Nowsze modele: najpierw wsuń pasek do glukometru, a później umieść kroplę krwi na pasku.
    Jeśli nie wiesz, jaki masz glukometr, koniecznie sprawdź instrukcję obsługi.

  1. Upewnij się, że kropla krwi jest odpowiednio duża - zbyt mała może nie wystarczyć do odpowiedniego pomiaru. Pamiętaj, aby pasek dotknął tylko i wyłącznie krwi, a nie skóry - kurz, resztki z jedzenia lub leków mogą poważnie zafałszować wynik.

  1. Zatrzymaj krwawienie jałowym gazikiem lub czystym wacikiem. Wszystkie jednorazowe elementy pomiarowe zabezpiecz i wyrzuć do śmieci. 

Mierzenie cukru glukometrem - jak dbać o kłute palce? 

Regularne badania poziomu cukru może stopniowo prowadzić do bolesności palców, stwardnienia, rogowacenia czy przesuszenia skóry. W skrajnych przypadkach - jeśli nakłuwana jest tylko centralną część opuszków - może dojść do zaburzeń, a nawet utraty czucia. 

Chcesz tego uniknąć? 

Oto kilka wskazówek, które zachowają Twoje palce w dobrej formie

  • wymieniaj igłę po każdym pomiarze. Wielokrotne korzystanie z jednej igły z czasem prowadzi do jej stępienia, a nakłucia będą bardziej bolesne;

  • nakłuwaj bok palca, a nie opuszki;

  • nie uciskaj palca, by szybciej uzyskać tyle krwi, ile potrzeba. Pozwól ręce luźno zwisać, by krew sama wypłynęła z palca;

  • nie nakłuwaj ciągle tego samego palca. Wymieniaj je z każdym badaniem, a w razie większej bolesności nie nakłuwaj tego palca przez kilka dni, nawet jeśli będzie jego kolej - daj mu odpocząć. 


Systematyczne pomiary cukru pomagają również dobrać właściwą dietę, ćwiczenia, aktywność fizyczną i leki. Wszystko to prowadzi do poprawy zdrowia i ogólnego komfortu codziennego życia. Indywidualizacja to jeden z najważniejszych trendów współczesnej medycyny, a także opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi.  

W naszym sklepie znajdziesz wiele akcesoriów, które ułatwiają życie seniorom, także tym, którzy cierpią na cukrzycę. Jednym z nich są elastyczne sznurówki, które nie wymagają zawiązywania. 

Sprawdź całą naszą ofertę i ciesz się życiem na nowo

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]