7 tajemnic życia szczęśliwego seniora
Zastanawiasz się czasem, czy senior może wieść szczęśliwe życie? W czym tkwi tajemnica seniorów, którzy cieszą się swoim życiem? Skąd czerpią radość, pogodę ducha i energię na każdy dzień? Zasięgnęliśmy nieco języka i przychodzimy z kilkoma poradami. Mamy nadzieję, że staną się dla Ciebie wskazówką do osiągnięcia upragnionego celu.
Życie seniora też może być szczęśliwe!
Starość i podeszły wiek kojarzą się przede wszystkim z chorobami geriatrycznymi, apatią i brakiem zgody na pogarszający się stan zdrowia. Nie musimy wspominać o problemach z pamięcią i koncentracją czy z poruszaniem.
Świadomość swojego wieku, akceptacja wszystkich możliwości i ograniczeń - one wpływają na to, jakie nasze życie jest. Niezależnie od wieku możemy osiągać szczęście i zadowolenie z niego.
W rzeczywistości jesteśmy o wiele silniejsi, potrafimy o wiele więcej niż nam się wydaje. Pogodzenie się ze swoim stanem to pierwszy krok do pokochania siebie na nowo. Sami decydujemy o tym, jaka będzie nasza starość. Sami określamy cele, do których zmierza nasze życie. Osoby starsze powinny być autorytetem dla młodszych pokoleń. Młodsi mogą czerpać z ich mądrości i doświadczenia. Żeby tak się działo od samego początku trzeba dbać o relacje z najbliższymi.
Dostrzegaj zalety tego, kim i jaki jesteś!
Dbaj o swoje zdrowie - profilaktyka to podstawa!
Stałe monitorowanie zdrowia, systematyczne wizyty u lekarza, wiedza na temat swojego stanu - to wszystko sprawia, że żyjemy bardziej świadomie. Łatwiej wtedy podjąć decyzję o ćwiczeniach dla seniora i zmianie trybu życia. To dodatkowo zmniejsza lęk przed chorobami i daje możliwość zapobiegania czy reakcji we wczesnym stadium.
Wstań z kanapy i… ćwicz!
Ćwiczenia fizyczne to idealny sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia każdego dnia.
Osoby sprawne fizyczne są mniej narażone na problemy zdrowotne - zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Ruch zalecany jest seniorom jako codzienna aktywność i dopełnienie terapii lekowej.
ZOBACZ, JAKIE ĆWICZENIA SĄ NAJLEPSZE DLA OSÓB 60+ - MOŻESZ JE WYKONYWAĆ NAWET W DOMU!
Dbaj o relacje z innymi!
Nieważne, ile masz lat - relacje międzyludzkie są ważne dla naszego dobrostanu. Rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, znajomi - podtrzymywanie to jedna z naszych najważniejszych potrzeb, a także ważna umiejętność. Dzięki nim funkcjonujemy w społeczeństwie. To relacje nadają cel naszemu życiu, wywołują radość, optymizm, budują i dodają otuchy!
Otaczaj się ludźmi, których kochasz i szczerze lubisz. Nie zapominaj o tych, którzy potrzebują Twojej pomocy. Życzliwość i dobroć wobec innych to także Twoje szczęście!
Wciąż możesz się czegoś nauczyć!
Senior pomimo swojego wieku wciąż może się rozwijać i uczyć. Edukacja i zdobywanie wiedzy buduje także poczucie własnej wartości. Co ważne, zapobiega ono także izolacji społecznej i buduje pozytywny obraz starości.
Najpopularniejszą formą takiego rozwoju i postępu stały się warsztaty i tzw. Uniwersytety Trzeciego Wieku. Mają one także dodatkową wartość - prócz aktywizacji intelektualnej - pozwalają one na aktywizację społeczną i fizyczną. Ich oferta z roku na rok jest bogatsza i realizowane są zajęcia z zakresu nowych technologii, języków obcych aż po warsztaty artystyczne i zajęcia ruchowe.
Otwórz się na nowe możliwości - korzystaj z technologii
Zazwyczaj obawiamy się nowości, czujemy się niepewnie. Najlepiej funkcjonujemy z tym, co dobrze znamy.
Coraz więcej starszych osób korzysta już ze smartfona czy komputera. Poczta e-mail, zakupy, kontakty ze znajomymi - technologia naprawdę ułatwia nam życie i będzie ona nam towarzyszyć jeszcze mocniej. Dlatego warto się z nią zaprzyjaźnić. Zobacz, co przygotowaliśmy dla nowoczesnego seniora.
Precz z biernością!
Podarowany emerytom i seniorom dodatkowy czas warto postrzegać jako przywilej. Powinien być to okres celebrowania życia, czas na regenerację sił, własny rozwój czy podróże. Aktywność i samodzielność to klucz do tego, by starsza osoba była usatysfakcjonowana i zadowolona z życia. I niech tak będzie!
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Komentarze
Napisz komentarz