Profilaktyka chorób serca u seniorów - co możesz zrobić?

Choroby serca i całego układu krążenia to współczesna plaga. Należą one do najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce, w Europie i na całym świecie. Choć są niesamowicie groźne, można im jednak skutecznie zapobiegać. Dlatego dziś opowiemy Wam, co możecie zrobić, by zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Profilaktyka chorób serca - zwłaszcza u seniorów - to wciąż olbrzymi problem, dlatego będziemy o niej ciągle przypominać. 

Problemy z sercem - badania i statystyki

Problemy z sercem i układem krążenia pojawiają się i nasilają wraz z wiekiem. Aż 50% zdiagnozowanych osób ukończyło 65. rok życia

Ciekawa jest także statystyka zgonów w tej grupie wiekowej. Śmiertelność wśród chorych 65+ sięga nawet 53%. Dla porównania wśród osób poniżej 65. roku życia nie przekracza ona 30%. 

Do głównych chorób serca należą: 

choroba niedokrwienna 

zaburzenia rytmu serca

niewydolność serca. 



W parze z nimi idą najczęściej także inne choroby krążenia: 

miażdżyca

zapalenie mięśnia sercowego

nadciśnienie tętnicze

Co ważne, jeśli nie będą one na czas zdiagnozowane i leczone, mogą doprowadzić do zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. 

Najczęstsze choroby z tej grupy, to nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, a także niewydolność serca oraz choroby naczyń mózgowych. Niedostrzeżone w porę, niezdiagnozowane i nieleczone, mogą doprowadzić do zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu.



Najważniejsze czynniki ryzyka chorób serca i układu krążenia

Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo i należy zwracać uwagę na nie każdego dnia. 

PŁEĆ: MĘSKA i kobiety po menopauzie

WIEK: mężczyźni 45+; kobiety 55+

Podwyższony cholesterol

WAGA: nadwaga i otyłość

Brak lub niska aktywność fizyczna

Palenie tytoniu

Cukrzyca

Dieta uboga w warzywa i obfitująca w tłuszcze zwierzęce

Długotrwały stres

Wszystkie one związane są ze współczesnym życiem i wyzwaniami cywilizacyjnymi, do których musimy się przystosować. Czy nam się to udaje? Odpowiedź zostawiamy Wam. 

Profilaktyka chorób serca i układu krążenia - co możesz zrobić?

Na rozwój tych schorzeń ma tryb życia, codzienna dieta, używki czy stres. Co ważne, najczęściej ich leczenie to najczęściej leczenie objawów i skutków

Właśnie dlatego tak ważne są wszystkie działania profilaktyczne, które są jedynym sposobem na ograniczenie ryzyka zachorowania

Jednym z najważniejszych elementów profilaktycznych jest rzetelna wiedza i świadomość na temat czynników ryzyka czy odpowiedniego stylu życia. 

Wiesz, jak ogromne znaczenie regularne mierzenia ciśnienia tętniczego? Ogromne! A możesz to robić samemu - domowy ciśnieniomierz powinien być na wyposażeniu w każdym domu!

Profilaktyka chorób układu krążenia to także zmiana codziennych nawyków. Chodzi tutaj zarówno o nawyki żywieniowe, jak i przyzwyczajenia związane z aktywnością fizyczną. Tak, trzeba będzie wstać kanapy - jakie ćwiczenia są najlepsze dla seniorów podpowiadamy tutaj. Ich intensywność powinna doprowadzić tętno do 130 uderzeń na minutę. 

Krótko o samej diecie. Musi być ona pełna warzyw i owoców. Ważne, by codzienne menu zawierało także produkty zbożowe, warzywa strączkowe, ryby morskie, nabiał (ale tylko chudy!), oleje roślinne i duże ilości wody. 

Palenie papierosów to jedno z głównych czynników ryzyka rozwoju chorób układu krążenia. Nikotyna powoduje wzrost ciśnienia, podnosi rytm serca, a także prowadzi do przyspieszenia zmian miażdżycowych. 

Jeśli chodzi o alkohol, to umiarkowane dawki spożywane przez zdrowe osoby (zwłaszcza czerwone wino), mogą mieć pozytywny wpływ na kondycję naczyń krwionośnych. Jednak osoby, które zostały zdiagnozowane, powinny go unikać lub maksymalnie ograniczyć. 

Profilaktyka chorób serca - słowem podsumowania

Jak widzisz, możesz naprawdę wiele zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób serca czy układu krążenia. Profilaktyka to konkretne decyzje i codzienne działania. 

rzuć palenie i unikaj ekspozycji na dym papierosowy

przejdź na zdrowe odżywianie

zwiększ swoją aktywność fizyczną - ćwiczenia rozciągające, siłowe i wytrzymałościowe w umiarkowanych ilościach to świetny pomysł! 

utrzymuj wagę ciała na odpowiednim poziomie

kontroluj ciśnienie krwi i poziom cholesterolu

regularnie się badaj u specjalisty

Dzięki nim zadbasz nie tylko o swoją kondycję czy samopoczucie - cały Twój dobrostan ulegnie poprawie, a całe życie będzie prostsze i przyjemniejsze. 

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]