Refundacja NFZ na wyroby medyczne - jak to działa?
Chcielibyśmy podzielić się z Wami informacją, która pomoże nam jeszcze lepiej i skuteczniej Wam pomagać. Oficjalnie podpisaliśmy umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oznacza to, że w naszym sklepie możecie realizować zlecenia lekarskie na wyroby medyczne i uzyskać refundację NFZ. Co to dla Was dokładnie oznacza? Jakie produkty możecie kupić w niższej cenie? Przeczytajcie tekst do końca!
Czym są wyroby medyczne?
Wyroby medyczne - w naszym przypadku - to sprzęty i środki pomocnicze wykorzystywane przez osoby starsze i niepełnosprawne, które pomagają im w codziennym funkcjonowaniu.
Zaliczają się do nich m.in.: obuwie ortopedyczne, wózki inwalidzkie, pieluchomajtki czy balkoniki.
Ich zakup wiąże się zazwyczaj z dużymi kosztami, jednak można je znacząco zminimalizować. Wszystko dzięki refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Czym jest refundacja NFZ i kto może z niej skorzystać?
Refundacja NFZ oznacza, że Narodowy Fundusz Zdrowia poniesie część lub wszystkie koszty dokonywanych przez Ciebie zakupów odpowiednich wyrobów medycznych.
Przysługuje ona każdemu, kto posiada ubezpieczenie w ramach ZUS - chodzi o ubezpieczenie zdrowotne i społeczne.
Szczegółowe zasady postępowania i listę przedmiotów objętych refundacją znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 roku (Dz. U. 2019 poz. 1267 z późn. zm.) dotyczącym wykazu wyrobów medycznych, które wydawane są na zlecenie.
Które wyroby medyczne są refundowane przez NFZ?
Wyroby medyczne objęte refundacją NFZ w naszym sklepie można podzielić zasadniczo na trzy duże grupy
Zaliczają się do nich wszystkie sprzęty i akcesoria wykorzystywane do leczenia kontuzjowanych części ciała. Najczęściej stosuje się je przy złamaniach i podobnych urazach. Korzystają z nich także osoby z niepełnosprawnościami - chociażby do korekcji w budowie ciała czy nadaniu wzorca ruchu.
W ich skład wchodzą takie sprzęty, jak: stabilizatory, ortezy, kołnierze, opaski uciskowe
Są to wszystkie przyrządy, które wspierają codzienne funkcjonowanie i rehabilitację osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. Zalicza się do nich: wózki inwalidzkie, balkoniki, pionizatory, fotele geriatryczne, sprzęt do ćwiczeń.
Pełnią one pomocy w codzienny sprawach, także intymnych. Dzięki nim osoby starsze i niepełnosprawne mogą lepiej funkcjonować. Do tej kategorii zaliczają się m.in. pieluchomajtki, cewniki, materace przeciwodleżynowe czy produkty stomijne.
Szczegółowy wykaz wszystkich sprzętów objętych refundacją NFZ znajdziesz we wspomnianym już Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 29.05.2017.
Jak otrzymać zlecenie na wyroby medyczne i jaki jest okres jego ważności?
Refundację można uzyskać, realizując specjalne zlecenie. Najczęściej wystawia je lekarz, choć może być to także pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta, a także inne osoby uprawnione.
Od 1 stycznia 2020 takie zlecenie może potwierdzić lekarz lub inna osoba, która jest uprawniona do wystawiania. W szczególnych wypadkach można to zrobić w dowolnym oddziale NFZ.
Wielkość i częstotliwość refundacji, czyli co i jak często można kupić?
To zawsze zlecenie determinuje wysokość refundacji. W zależności od wyrobu i kodu wynosi albo 70% albo 100% limitu określonego w Rozporządzeniu.
Przykład?
Wózki inwalidzkie mają limit dofinansowania 100%, a balkoniki tylko 70%.
To, jak często można kupować dany produkt również zależy od kodu refundacyjnego i wszystko leży w gestii Ministerstwa Zdrowia.
Owszem, jeśli pacjent potrzebuje produktu szybciej niż w przewidzianym terminie, istnieje możliwość refundacji. Według staranie się o sprzęt w trybie przyspieszonym jest możliwe, jednak konieczna jest odpowiednia argumentacja, jak stan zdrowia pacjenta, jego wiek czy okoliczności.
Inaczej traktowani są pacjenci z udokumentowaną niepełnosprawnością w stopniu znacznym (tzw. I grupa). Mają oni prawo starać się o nowy sprzęt częściej niż raz w okresie użytkowania.
Odrębną grupą produktów są też środki pomocnicze. Tutaj to lekarz POZ wystawia zlecenie maksymalnie na rok przy comiesięcznym zaopatrzeniu. Można je realizować w całości lub w częściach wg własnego uznania - na dany miesiąc lub jeden miesiąc do przodu.
Jak realizowane są zlecenia, czyli gdzie kupić wyroby medyczne objęte refundacją NFZ?
Pierwszym etapem jest wystawienie i potwierdzenie zlecenia w NFZ. Od stycznia 2020 takie potwierdzenie może zrobić osoba uprawniona w czasie wystawiania zlecenia.
Kolejnym krokiem są już tylko zakupy.
Wyroby medyczne kupisz we wszystkich punktach, które mają oficjalną umowę NFZ na realizację zaopatrzenia w takie sprzęty. Najczęściej będą to apteki i sklepy medyczne.
Zawsze to Ty decydujesz, jaki sprzęt i gdzie go kupisz. Nie obejmuje tutaj żadna rejonizacja, więc możesz korzystać także z medycznych sklepów internetowych, jak Pomoce Dla Seniora. Co ważne, możesz wybrać produkt droższy niż limit refundacji i dopłacić różnicę. Kwota refundowana jest zawsze automatycznie odejmowana od ceny produktu. Masz pytania? Skontaktuj się z naszym specjalistą.
Komentarze
Napisz komentarz