Seniorze, ćwicz swoją pamięć!
Seniorze, ćwicz swoją pamięć!
Kłopoty z pamięcią ma wielu seniorów. Objawiają się m.in. tym, że trudno przypomnieć sobie imię bliskiej osoby, zasób słów jest coraz mniejszy, pojawia się uczucie zagubienia. Na szczęście sprawność psychiczną można ćwiczyć, a tym samym nie dopuszczać do jej pogorszenia.
Wraz z upływem lat zmniejsza się nie tylko sprawność fizyczna, ale także kondycja psychiczna. Dzieje się tak, ponieważ wraz z wiekiem określone ośrodki kory mózgowej stają się mniej sprawne, a przez to pojawiają się problemy z pamięcią i koncentracją u osób starszych. Objawia się to w taki sposób, że seniorzy z trudnością zapamiętują nowe informacje, nie mogą się skoncentrować na jednej czynności, mają trudność, by przypomnieć sobie szczegóły prowadzonej przed chwilą rozmowy, nie potrafią też powiedzieć, o czym przed chwilą słyszeli. Warto zaznaczyć, że za te informacje odpowiedzialna jest pamięć krótkotrwała i to ona przeważnie szwankuje. Często jest tak, że pamięć długotrwała działa bez zarzutu.
Jak to się nazywało?
Osoby starsze często potrafią rozpoznać u siebie problem. Zauważają, że nagle mają problem z nazwaniem rzeczy, z którymi mają codzienny kontrakt, z trudnością przypominają sobie imiona najbliższych osób, czują się zagubione, dokucza im rozkojarzenie i niepewność. Ich zasób słów się zmniejsza i coraz trudniej przypomnieć sobie podstawowe słowa. Bez wątpienia jest to bardzo uciążliwe. Dlatego warto pracować każdego dnia nad swoją pamięcią. Co trzeba robić, by poprawić swoją pamięć i koncentrację?
Sprawność fizyczna, dieta, wypoczynek
Osoby starsze powinny trenować pamięć, jednak te ćwiczenia powinny opierać się na solidnym fundamencie: sprawności fizycznej, zdrowej diecie, wypoczynku. Pamiętaj, że dotleniony mózg działa sprawniej, dlatego warto znaleźć czas na ćwiczenia fizyczne. Dobrym pomysłem jest chodzenie na basen. Zdrowa dieta też jest ważna. O niej więcej wspominaliśmy w tym wpisie. By mózg pracował wydajniej, nie można zapomnieć także o wypoczynku. Ważne jest też nastawienie do życia. Problemy z koncentracją i zapamiętywaniem często pojawiają się, gdy jesteśmy negatywnie nastawieni do życia. Warto zdystansować się do pewnych spraw i osób w życiu.
Jak trenować pamięć?
Motto, które powinno przyświecać seniorom, brzmi: „na naukę nigdy nie jest za późno”. Warto zacząć spędzać czas aktywnie w gronie znajomych. Jeśli nie widzisz obok siebie nikogo takiego, może warto pomyśleć o uniwersytecie trzeciego wieku? Są też techniki ćwiczenia pamięci. Jak w prosty sposób ćwiczyć pamięć? Można np. odliczać od 1 do 100, grać w sudoku, rozwiązywać krzyżówki. Warto także czytać książki one również w pozytywny sposób wpływają na nasz mózg. Warto unikać biernego spędzania czasu np. przed telewizorem. Zamiast tego lepiej pójść na spacer i pooddychać świeżym powietrzem.
Nie zapomnij o witaminach
Seniorzy nie powinni zapominać o tym, by dostarczać swojemu organizmowi odpowiednich dawek witamin i minerałów. Z wiekiem zmniejsza się zdolność wchłaniania tych ważnych dla naszego zdrowia substancji, więc jest to szczególnie ważne. W aptece jest wiele suplementów diety, które wspomagają pracę mózgu. Jest to np. lecytyna. Warto także sięgać po suplementy z miłorzębem japońskim czy żeń-szeniem. Zanim jednak sięgniemy po jakiekolwiek suplementy, zawsze warto skonsultować się z lekarzem czy farmaceutą i dowiedzieć się, czy nie występują u nas żadne przeciwwskazania, by przyjmować substancje stymulujące pracę mózgu.
W tej samej kategorii
- Najlepsze pomysły na prezenty – praktyczne i komfortowe rozwiązania
- Jak zapobiegać odleżynom w długie zimowe miesiące?
- Program Senior Plus [Senior +]. Co musisz wiedzieć?
- Jak odzyskać pieniądze z ZUS i OFE po śmierci ubezpieczonego? Ile? Jaki wniosek?
- Spadki i darowizny – co musi wiedzieć o nich senior?
Komentarze
Napisz komentarz