Materace przeciwodleżynowe
Osoby obłożnie chore, sparaliżowane lub skazane na przebywanie w łóżku przez bardzo długi okres rehabilitacji są narażone na odleżyny. Zaniedbanie prowadzi do poważnych konsekwencji w postaci otwartych ran, sprawiających ból i stwarzających ryzyko zakażenia. W profilaktyce stosuje się specjalistyczne rozwiązania, do których zaliczają się między innymi nasze materace przeciwodleżynowe. Specjalna konstrukcja rurowa pozwala na pompowanie naprzemienne poziomo ulokowanych komór, dzięki czemu płaszczyzna materaca ulega zmianie, zapewniając podparcie różnym punktom ciała. Materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe to doskonały sposób na zapobieganie odleżynom, dlatego jeśli opiekujecie się Państwo osobą obłożnie chorą lub po poważnym wypadku polecamy znajdujące się w naszej ofercie materace, sprawdzone w praktyce i cieszące się doskonałą opinią pracowników służby zdrowia.
Jaki wybrać materac przeciwodleżynowy? W naszym asortymencie znajdziecie Państwo materace przeciwodleżynowe przeznaczone do profilaktyki i leczenia każdego stopnia zmian od poziomu I do IV. Jako dodatkową opcję możecie Państwo wybrać specjalny materac przeciwodleżynowy z jonami srebra, który wykazuje bardzo silne właściwości przeciwbakteryjne i zapobiega rozwijaniu się infekcji. Każdy materac na odleżyny z naszej kolekcji wyróżnia się wysoką trwałością, dużą tolerancją obciążenia oraz możliwością dostosowania miękkości do wymaganego poziomu. Polecamy materac antyodleżynowy ze specjalnym systemem pompowania MaxFirm, który usprawnia przygotowanie miejsca dla osoby chorej. Oferujemy też materace przeciwodleżynowe pęcherzykowe oraz płyty z twardej pianki.
W naszej ofercie, znajdą Państwo również materac przeciwodleżynowy piankowy, łączący w sobie cechy pianki o wysokiej gęstości oraz pianki z efektem pamięci. Takie połączenie zapewnia wysoki komfort, niwelujący ból i umożliwiający leczenie skóry pacjenta. Materace zawierają w swojej konstrukcji specjalnie zaprojektowane poduszki, znajdujące się na wysokości stóp. Zalecamy je zarówno w przypadku domowego leczenia (posiadamy także materace przeciwodleżynowe na wersalkę), jak i tego, stosowanego w środowisku szpitalnym.
Zastanawiasz się, co położyć na materac przeciwodleżynowy? Materac sam w sobie jest skuteczną formą zapobiegającą odleżynom. Jego konstrukcja jest na tyle przemyślana i funkcjonalna, że nie wymaga stosowania dodatkowych warstw ochronnych. W tym też celu wystarczy zakupić prześcieradło lub jednorazowy, chłonny podkład, który sprawdzi się zwłaszcza w przypadku pacjentów ze schorzeniami układu moczowego.
Najlepiej sprawdzi się nieprzemakalne, certyfikowane prześcieradło, którego wymiary dopasowane są do materaca. Zwróć uwagę na jego skład – ten powinien bazować na naturalnych i oddychających włóknach, które zapewnią cyrkulację powietrza i dodatkowo zmniejszą ryzyko powstawania alergii skórnych czy dodatkowych dolegliwości bólowych.
Zatem, jakie prześcieradło na materac przeciwodleżynowy wybrać? Najlepiej bawełniane lub lniane – tj. pozbawione syntetyków i sztucznych domieszek, które są pożywką dla powstawania drobnoustrojów i bakterii, które z kolei mogą wywoływać stany zapalne skóry.
Zastanawiasz się, ile kosztuje materac przeciwodleżynowy? Cena materaca przeciwodleżynowego uzależniona jest od kilku czynników – m.in. od jego wymiarów oraz zastosowanej technologii. Tak oto najtańsze są materace bąbelkowe – tj. te, które po napompowaniu wyglądają jak zbite, ciasno ułożone bąbelki powietrza. Pomiędzy nimi znajduje się powietrze dopełnione sprężarką, dzięki czemu nie uciskają jednostajnie jednego, narażonego na odleżyny miejsca. Najdroższe i najtrwalsze są materace rurowe. O ile te pierwsze działają świetnie zapobiegawczo, o tyle drugie rekomenduje się pacjentom z odleżynami w stanie III i IV stopnia – tj. wtedy, gdy martwica obejmuje tkankę skórną na całej grubości.
Zarówno materace, jak i poduszki przeciwodleżynowe są refundowane przez system NFZ. Aby otrzymać taką refundację należy zdobyć wniosek, wystawiany przez lekarza prowadzącego. Ten wcześniej musi zapoznaj się z pełną dokumentacją choroby, sposobem leczenia oraz dolegliwościami. Po pozytywnym rozpatrzeniu naszej prośby lekarz lub wykwalifikowana pielęgniarka może wystawić refundację NFZ na materac przeciwodleżynowy.
Uwaga! Materac przeciwodleżynowy z refundacją na NFZ przysługuje raz na 3. lata.
Nie wiesz, jaki rodzaj materaca przeciwodleżynowego wybrać dla siebie lub bliskiego Ci pacjenta? Zapoznaj się ze szczegółowym opisem wszystkich, dostępnych produktów, a w przypadku pytań – skontaktuj ze sztabem naszych Specjalistów.