Schodołazy gąsienicowe i krzesełkowe dla niepełnosprawnych
Największym ograniczeniem osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim są bariery architektoniczne w postaci schodów. Już mieszkanie na parterze stwarza poważne problemy z wyjściem na ulicę, a jeśli mieszkanie znajduje się wyżej, konieczna bywa pomoc drugiej osoby, która musi wykazać się krzepą fizyczną, aby sprowadzić na dół wózek inwalidzki z jego właścicielem. Jeszcze bardziej problematyczne bywa wniesienie lub wciągnięcie tego wózka na górę. Z podobnymi problemami borykają się też młode mamy, które muszą poradzić sobie z dziecięcym wózkiem w blokach bez wind i w starym budownictwie. W takich przypadkach z pomocą przychodzą nowy schodołaz.
Czym jest wózek typu schodołaz? Schodołaz to specjalistyczna konstrukcja, która może wiele zmienić w życiu osoby z niepełnosprawnością ruchową. Jako transporter schodowy takie urządzenie pozwala na sprawne i bezpieczne pokonywanie barier architektonicznych, zazwyczaj wewnątrz obiektów budowlanych. To nieocenione wsparcie w przypadku konieczności pokonywania przeszkód w klatkach schodowych starszego budownictwa, gdzie nie ma zainstalowanych wind lub dostęp do nich pozostaje utrudniony (na przykład prowadzą do nich kilku lub kilkunastostopniowe ciągi schodowe).
Schodołaz krzesełkowy nie jest sprzętem montowanym na stałe – jako konstrukcja przenośna może służyć użytkownikom w różnych miejscach, usprawniając ich sposób poruszania się. Ze względu na swój mobilny charakter schodołaz staje się optymalnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie funkcjonują rampy, windy, podesty i podjazdy, a modyfikacja budynku pod tym kątem jest niemożliwa lub wyjątkowo utrudniona.
Drugim rodzajem są schodołazy gąsienicowe to nowoczesne rozwiązanie technologiczne przeznaczone dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wygodna, bezpieczna konstrukcja umożliwia użytkownikom pokonywanie takich barier architektonicznych, jak schody znajdujące się i wewnątrz budynków, i w przestrzeni otwartej.
Nowoczesne schodołazy kroczące dla niepełnosprawnych i schodołazy gąsienicowe, jakie znajdziecie Państwo w tej kategorii naszego asortymentu to rewelacyjne urządzenia, które sprawiają, że osoba niepełnosprawna staje się całkowicie samowystarczalna.
Urządzenia te pozwalają na „zejście” po schodach z wyższych pięter bez potrzeby opuszczania wózka. Dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom możecie Państwo zapomnieć o męczącym znoszeniu wózka wraz z jego użytkownikiem i narażaniu na szwank także własnego zdrowia. Dostępne w naszej ofercie schodołazy kroczące dla niepełnosprawnych przeznaczone są też dla osób, które poruszają się samodzielnie, ale mają problemy z pokonywaniem schodów. Urządzenia wyposażone są w specjalne krzesełko, na którym można usiąść i komfortowo przenieść się kilka kondygnacji niżej. Większość schodołazów pokonuje około 30-40 stopni na minutę i posiada zasięg do 2500 stopni. W asortymencie znajdziecie też Państwo akcesoria do schodołazów – pasy bezpieczeństwa i zagłówki. Proponowane urządzenia można też wykorzystywać do sprowadzania wózków dziecięcych.
Schodołaz gąsienicowy umożliwia szybkie i efektywne podniesienie poziomu życia osoby poruszającej się na wózku. Funkcjonalność tego rodzaju wyposażenia przyczynia się bowiem do niwelowania barier architektonicznych w miejscach, w których nie ma innej możliwości modyfikacji – do takich należeć mogą, chociażby obiekty zabytkowe, galerie sztuki czy niektóre budynki urzędowe lub placówki edukacyjne. Jeśli koszt modernizacji jest zbyt wysoki lub warunki zabudowy uniemożliwiają montaż stałych platform transportowych, lub wind, to właśnie schodołaz gąsienicowy pozwoli osobom z niepełnosprawnościami dostać się do obiektu lub go opuścić.
Na pierwszy rzut oka da się zauważyć pewne różnice pomiędzy schodołazami gąsienicowymi, a innymi modelami takich urządzeń. Ten wariant jest bowiem widocznie większy, a co za tym idzie także cięższy niż chociażby schodołazy krzesełkowe. Taka konstrukcja wynika z przeznaczenia – urządzenie gąsienicowe musi udźwignąć i stabilnie przetransportować po schodach użytkownika wraz z jego wózkiem. W platformie tego typu nie może zatem zabraknąć odpowiednich elementów mocujących koła i oparcie.
Wykorzystany w tym rodzaju schodołazów napęd gąsienicowy stanowi największą zaletę tego urządzenia. Dzięki systemom automatycznym schodołaz porusza się bez konieczności użycia siły przez operatora. Taśmy transportowe, przesuwając się wokół mocowanych od spodu kółek, powoli pokonują stopnie, zarówno w górę, jak i w dół. Druga osoba musi jedynie asystować pacjentowi. Jest także odpowiedzialna za umocowanie wózka w konstrukcji schodołazu (czynność ta zajmuje dosłownie parę chwil).
Budowa schodołazu gąsienicowego wyklucza możliwość jego używania przez osoby, które nie poruszają się na wózkach inwalidzkich. Podest, do którego są one mocowane, nie jest bowiem przystosowany do utrzymania człowieka w pozycji stojącej ani też do montażu krzesełka czy wyposażenia innego, niż wspomniany wózek.
Dostępne w naszej ofercie schodołazy gąsienicowe to sprzęt pomocniczy większych rozmiarów (mogący ważyć nawet około 50 kilogramów), jednak nadal mobilny i dający się przewozić, na przykład w samochodzie, w łatwy i wygodny sposób. Solidna konstrukcja jest przystosowana do transportowania większych obciążeń – standardowo od około 130 do 150 kilogramów (użytkownik wraz z podpiętym wózkiem).
W pełni naładowany akumulator schodołazu pozwoli na pokonanie nawet do kilkuset stopni (na jednym ładowaniu), co w przeliczeniu zapewnia transport w granicy kilkudziesięciu pięter. Maksymalny kąt nachylenia schodów, po których może poruszać się schodołaz gąsienicowy określany jest przez producenta – zaleca się przy tym, by wynosił zazwyczaj 35 stopni.
Swoją nazwę schodołaz krzesełkowy zawdzięcza budowie – w jego konstrukcji znajduje się już bowiem fabrycznie zamontowane krzesło transportowe. Z tego względu ten wariant jest wyjątkowo przystępny w użytkowaniu nie tylko przez osoby z niepełnosprawnościami, ale może przysłużyć się również seniorom czy chorym mającym przejściowe problemy z poruszaniem się (na przykład kontuzjowanym lub po zabiegach ortopedycznych).
Schodołazy krzesełkowe, właśnie poprzez ten montowany na stałe element stają się mniej przydatne w transporcie osób poruszających się na wózkach – w ich przypadku konieczne jest zastosowanie innych urządzeń lub też pomoc przy przeniesieniu z wózka na krzesełko i odwrotnie (sam wózek inwalidzki elektryczny musi być wówczas zniesiony lub wniesiony przez drugą osobę).
Zaletą schodołazów krzesełkowych jest ponadto dość prosty sposób ich obsługi. Operator wyposażenia może bezwysiłkowo sterować schodołazem, który przemieszcza się w górę lub w dół równym, bezpiecznym tempem. Możliwość ustalenia wygodnego kąta nachylenia urządzenia zapobiega utracie równowagi – zarówno przez osobę użytkującą, jak i sterującą schodołazem.
Cena schodołazów może być za wysoka, dlatego warto skorzystać z pomocy finansowej. Dofinansowanie na schodołaz i refundacja zakupu stanowią istotną pomoc dla osób niepełnosprawnych, ułatwiając im codzienne funkcjonowanie. Dofinansowanie schodołazu z PFRON, NFZ oraz lokalne programy wsparcia oferują różne formy wsparcia finansowego, a kluczem do ich uzyskania jest staranne przygotowanie odpowiedniej dokumentacji i złożenie wniosków w odpowiednich instytucjach.