Alergia na roztocze kurzu domowego - jak sobie z nią radzić?

Roztocza (a tak naprawdę roztocza kurzu domowego) to najczęstszy powód alergii w naszym kraju. Te małe pajęczaki odpowiedzialne są za katar sienny czy astmę oskrzelową. Na całym świecie na choroby wywołane kontaktem z roztoczami cierpi nawet 100 mln osób, a ich objawy są uciążliwe przez cały rok. Czym tak naprawdę są roztocza? Jakie są objawy alergii na kurz i roztocza? Jak pozbyć się roztoczy? Jak radzić sobie z alergią na roztocze? Między innymi tego się dziś dowiesz! 

Roztocze kurzu domowego - czym są i co tak naprawdę o nich wiemy? 

Popularne roztocza to drobne stworzenia, które żyją w domowym kurzu. Najwięcej ich znajdziesz w łóżku, pościeli, na dywanach i zasłonach, w kocach czy w pluszowych zabawkach. 

Wbrew pozorom nie są one pasożytami. Żywią się one przede wszystkim złuszczonym naskórkiem człowieka i zwierząt. Ilość ludzkiego naskórka, który gubimy w ciągu jednego dnia, może odżywić kilkutysięczną populację roztoczy nawet przez kilka miesięcy. 

Oprócz tego, do ich “przysmaków” należą też drożdże, mączka rybna czy mleko w proszku. Idealne warunki do ich rozwoju to temperatura 20-25 st. C i  wilgotność na poziomie 60-80%. 

Domowe roztocza odpowiadają za pojawianie się objawów takich schorzeń, jak astma oskrzelowej, zapalenie błon śluzowych nosa i spojówek, a także tzw. atopowy wyprysk. 

Alergia na roztoczu kurzu domowego - co uczula?

Alergików najmocniej uczulają nie tyle same roztocza, a drobinki kału, które wydalają. Jeden pajęczak wydala ich aż 20 dziennie, co w trakcie trzymiesięcznego cyklu życia daje blisko 2000, a łączna ich masa przekracza ponad 200 razy wagę ciała jednego osobnika. 

Co bardzo ważne, w kurzu domowym znajdować się mogą też inne alergeny, jak pyłki roślin, sierść zwierząt czy zarodniki pleśni

Alergia na roztocze kurzu domowego - najważniejsze objawy

Niestety, alergia na kurz i roztocza może pojawić się w każdym wieku, a jego objawy dokuczają chorym przez cały rok. Szczególnie uciążliwe są zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy mnóstwo czasu spędzamy w zamknięci w mieszkaniach i o wiele rzadziej wietrzymy pomieszczenia. 

Lista objawów uczulenia na roztocza i kurz jest naprawdę długa

uczucie blokady nosa

spływanie wydzieliny po gardła

osłabienie węchu

katar

napadowe kichanie

zmiany na skórze

swędzenie i łzawienie oczu



Nieco rzadziej przy alergii na kurz i roztocza pojawiają się jeszcze bóle głowy zaburzenia snu, a nawet problemy z koncentracją. 


Nasilanie się głównych objawów zazwyczaj odbywa w czasie sprzątania, ścielenia łóżka czy wyjścia do piwnicy, gdzie jesteśmy najbardziej narażeni na kontakt z kurzem. 

Nieleczona alergia na roztocze może w konsekwencji doprowadzić do astmy oskrzelowej, której objawy będą występować przede wszystkim nocą. 

alergia na roztocze kurzu domowego - jak sobie z nią radzić

Alergia na kurz i roztocza - jak zdiagnozować? 

Najczęściej stosowanymi i najskuteczniejszymi sposobami na diagnozę takiego uczulenia są testy skórne i testy z krwi. Zawsze takie testy poprzedza wizyta lekarska ze szczegółowym wywiadem oraz skierowanie. 

Alergia na roztocze kurzu domowego - leczenie

W leczeniu uczulenia na roztocza stosuje się przede wszystkim leki antyhistaminowe, kortykosteroidy, a także leki obkurczające naczynia krwionośne nosa. W skomplikowanych przypadkach osoby nadwrażliwe na roztocze kurzu domowego mogą również poddać się tzw. immunoterapii swoistej, czyli odczulaniu. 

Podstawową formą profilaktyki jest - na ile to możliwe - unikanie kontaktu z alergenami

Jak unikać roztoczy kurzu domowego? 

Niestety, całkowita eliminacja i pozbycie się roztoczy z domu czy mieszkania nie jest możliwe. Na szczęście, możesz znacząco ograniczyć ich liczbę. 

Najlepsze efekty dają działania kompleksowe, co oznacza, że stosowanie tylko jednej metody może nie wystarczyć. 

Oto najlepsze sposoby na pozbycie się roztoczy kurzu domowego: 

Nie wycieraj ani nie zamiataj kurzu na sucho;

Na kołdry i poduszki używaj poszewki z tzw. tkanin barterowych, które nie przepuszczą alergenów; 

Nie używaj pościeli z pierza ani wełny

Pościel pierz raz w tygodniu, a poduszki i kołdry co 5-10 tygodni;

Staraj się utrzymywać w pomieszczeniach temperaturę 22 st. C, a wilgotność na poziomie 45-50%

Pozbądź się wykładzin, tapicerowanych mebli, grubych zasłon i zbędnych rzeczy, które tylko będą “zbierać kurz”;

Używaj odkurzacza z filtrem HEPA;

Często wietrz zwłaszcza sypialnię;

Używaj profesjonalne oczyszczacze powietrza;

Stosuj środki przeciw roztoczom - zwłaszcza jesienią i zimą. 

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu alergia na roztocze kurzu domowego nie będzie już dla Ciebie żadnym problemem, a życie stanie się o wiele prostsze. 

ŹRÓDŁA

https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/dust-allergies/ [dostęp: 18.05.2022]

https://dlapacjentow.pta.med.pl/baza-wiedzy/zasady-profilaktyki/ [dostęp: 18.05.2022]

https://docplayer.pl/44071343-Roztocze-kurzu-domowego-jako-czynniki-alergenowe.html [dostęp: 18.05.2022] 

http://alergia.org.pl/wp-content/uploads/2018/05/Profilaktyka_uczulenia_na_roztocze_kurzu_mieszkaniowego.pdf [dostęp: 18.05.2022]

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]