Jak pomóc seniorom w czasie pandemii?

Seniorzy to osoby, które szczególnie narażone są na zakażenie koronawirusem. Pomimo tego, że żyjemy w pandemicznej rzeczywistości już od dawna, seniorzy wciąż potrzebują wsparcia i pomocy. Jak pomóc seniorom w czasie pandemii? Oto kilka pomysłów, co możemy wspólnie zrobić. 

Seniorzy to osoby, które szczególnie narażone są na zakażenie koronawirusem. Pomimo tego, że żyjemy w pandemicznej rzeczywistości już od dawna, seniorzy wciąż potrzebują wsparcia i pomocy. Jak pomóc seniorom w czasie pandemii? Oto kilka pomysłów, co możemy wspólnie zrobić. 

Seniorzy w czasach koronawirusa - zadbajmy o codzienne potrzeby

Osoby starsze to grupa, która w pandemii wymaga szczególnej troski z naszej strony. Ich słabsza odporność i ogólny stan zdrowia sprawiają, że są wyjątkowo podatne na zakażenie. 

Choć seniorzy powinni maksymalnie ograniczać swoje wyjścia z domu, często można ich spotkać w zatłoczonych supermarketach, osiedlowych sklepikach, aptekach czy w komunikacji miejskiej. To właśnie w takich miejscach, przebywając przez dłuższy czas, istnieje duże prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19.

Wiele osób starszych zwyczajnie obawia się o swoje życie i zdrowie, ale mimo tego trudno im zwykle prosić o wsparcie. Dlatego w ramach sąsiedzkiego wsparcia zwyczajnie zaproponujmy pomoc w  załatwieniu codziennych, prozaicznych spraw, jak zakupy, wykupienie leków w aptece, wyniesienie śmieci czy wyprowadzeniu psa. Warto też zaoferować ciepły posiłek, by dodatkowo odciążyć w ich obowiązkach.

W tym względzie wiele już zrobiono w ramach programu Wspieraj Seniora, jednak nawet najbardziej ofiarny wolontariusz nie zastąpi osoby z bliskiego otoczenia. 

Samotność - największy problem seniorów w pandemii

Z naszych obserwacji i doniesień wielu organizacji jasno wynika, że największym problemem i zmartwieniem seniorów w czasie pandemii jest doskwierająca samotność

Życie w zamknięciu, ograniczenie rodzinnych wizyt i rozmów ze znajomymi druzgocąco wpływa na kondycję psychiczną wszystkich - zwłaszcza seniorów. To właśnie relacje i kontakt z bliskimi dają poczucie bezpieczeństwa, bycia zaopiekowanym i tego, że jest się naprawdę potrzebnym

Ważnym ograniczeniem może być wykluczenie technologiczne i czasem zerowa znajomość współczesnych narzędzi, dzięki którym można byłoby komunikować się z bliskimi. Wiemy, że niektórzy sprawnie korzystają ze smartfonów, laptopów czy Skype’a, jednak są oni w zdecydowanej mniejszości. 

Dzięki tym przedmiotom codzienne czynności staną się prostsze!

Szalenie istotna jest zwykła rozmowa, choćby telefoniczna. Raz na jakiś czas zwyczajnie potrzebujemy się zwierzyć, porozmawiać na poważne tematy czy omówić wątki ulubionych seriali. Istnieje szereg inicjatyw, które oferują telefoniczne wsparcie i pomoc seniorom oraz osobom samotnym.

Pandemia prócz cywilizacyjnych nowinek i zdolności adaptacji pokazała także, że tradycyjne formy komunikacji są wciąż żywe. Mamy tu na myśli pisanie listów. Starsze pokolenie kultywowało ten piękny zwyczaj - pandemia to doskonała okazja, by do niego powrócić. To wspaniała forma na utrzymanie kontaktu z seniorami. 

Kiedy ostatnio pisaliście listy? 

Jak pomóc seniorom w pandemii? Najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Przypominamy najważniejsze zasady, którymi należy się kierować w czasie pandemii COVID-19, by ograniczyć możliwość zakażenia i ciężkiego przejścia choroby.

Czasy koronawirusa to dla nas wszystkich trudne doświadczenie. Choć wielu z nas pozostaje w zamknięciu lub ogranicza kontakty społeczne, zaczęliśmy na nowo doceniać relacje, a także zwyczajne gesty solidarności i ludzkiej życzliwości. Dostrzegliśmy to, co jest naprawdę ważne. Nie zatraćmy tego. 




Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]