Skuteczna broń w walce z toksynami... rośnie na łąkach!

Skuteczna broń w walce z toksynami... rośnie na łąkach!

Mówimy na niego „oset” i traktujemy jak chwast. Tymczasem roślina, która na dziko porasta nasze polskie łąki, ma bardzo wiele właściwości, które działają dobroczynnie na nasz organizm. Te niepozorne ziarenka potrafią zneutralizować nawet toksyny muchomora sromotnikowego. W tym wpisie chcemy Wam przybliżyć roślinę o nazwie Ostropest.

Historia ostropestu plamistego jest bardzo długa. Roślina była już znana w czasach Cesarstwa Rzymskiego, wówczas stosowano go do zwiększenia przepływu żółci, a także do ochrony przed skutkami zatrucia alkoholowego. Ostropest dziko rośnie na całym świecie, można go również spotkać na naszych polskich łąkach. Ze względu na to, że jest pożądaną rośliną, na całym świecie uprawia się go na skalę przemysłową. Na jego bazie produkowane są leki regenerujące wątrobę, jednak o wiele większe korzyści wykazuje stosowany nieprzetworzony, w ziarnach.

ostropest

Doświadczenia z udziałem ostropestu

W latach 1989- 1993 przez naukowców V. Zheljazkova i S. Nikolova zostały przeprowadzone badania, które dotyczyły odporności ostropestu na zatrucia przemysłowe. W ramach eksperymentu ostropest plamisty został posadzony w kilku obszarach zatrutych przez hutę kadmem, ołowiem, miedzią, manganem i cynkiem. Skażona była ziemia i powietrze. Rośliny zasadzono w 3 odległościach od zatrutego obszaru: 800 metrów, 10 km oraz 3 km dalej, część roślin zasadzono również w doniczkach z ziemią zatrutą przez tę fabrykę, ale hodowano w miejscu, gdzie powietrze było czyste. Okazało się, że rośliny nie wykazały obecności metali ciężkich i innych trucizn, które występowały na obszarze fabryki, zareagowały jedynie zmniejszoną ilością nasion. Zawarta w ostropeście substancja sylimaryna jest tak silna, że zneutralizuje truciznę pochodzącą od muchomora sromotnikowego. Ostropest podany pacjentom, którzy zatruli się muchomorami, może uratować ich przed śmiercią. Tak przynajmniej wynika z doświadczenia przeprowadzonego w 1981 roku przez niemieckiego naukowca. Doktor Vogel wszystkim osobom, które zatruły się grzybami, wstrzyknął aktywną substancję z ostropestu plamistego, okazało się, że żaden pacjent nie zmarł, kiedy zwykle do 40% pacjentów po spożyciu trujących grzybów umiera. Ostropest powinien być szczególnie spożywany przez osoby, które pracują w warunkach szkodliwych dla zdrowia.

Moc ostropestu

moc ziół

Ostropest zawiera kompleks przeciwutleniaczy- flawonoliganów. Roślina jest silniejszym antyutleniaczem od witaminy E. Przyczynia się do ochrony zdrowych komórek, natomiast regeneruje chore i zniszczone, dlatego warto go zażywać w chorobie alkoholowej. Ponadto warto zaznaczyć, że jest polecany w diecie przy innych chorobach wątroby. Stwierdzono, że ziarna ostropestu działają żółciopędne, zapobiegają tworzeniu się kamieni żółciowych. Ziarenka ostropestu usuwają toksyny z organizmu, a także chronią wątrobę przed działaniem toksyn. Dzięki temu, że ostropest doskonale radzi sobie z toksynami zalegającymi w naszym organizmie, przypisuje się mu działanie antynowotworowe. Ostropest pomaga także w chorobach skóry. Doskonale radzi sobie w leczeniu trądziku i łuszczycy.

Jak stosować ostropest?

Ostropest dostępny jest w różnych postaciach. W sklepach ze zdrową żywnością można go dostać w postaci całych ziaren, zmielonych ziaren, w tabletkach, jako składnik gotowych mieszanek do sałatek, jako olej albo nalewka. 1 kg całych ziaren ostropestu kosztuje około 10 zł. Jeśli przyjmujemy ostropest w postaci tabletek, należy stosować go zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce. Ostropest w surowej postaci w ziarnach najczęściej przyjmowany jest na czczo, po uprzednim zmieleniu. Spożywa się go kilka razy dziennie. Niektórzy przyjmują 1 łyżkę stołową rano na czczo i popijają szklanką wody. Ostropest możemy dodać na kanapkę do twarożku, musli, do sałatki czy do sosu. Możemy sporządzić również napar, zalewając wrzącą wodą dwie łyżki stołowe zmielonego ostropestu. Napar wypijamy i zjadamy pozostałości ostropestu. Ostropest możemy również spożywać w postaci oleju. Owoce ostropestu zawierają około 18% oleju zawartego w łusce i bielmie. Olej można stosować zewnętrznie i wewnętrznie.

Natura hojnie nas obdarzyła roślinami, które mają działanie lecznicze. Tutaj opisywaliśmy działanie oleju konopnego, który szeroko wykorzystywany jest w kosmetykach naturalnych. Ostropest to kolejna roślina, która jest bardzo cenna dla naszego zdrowia. 

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]