Pionizatory i podnośniki – transportowe oraz kąpielowe
Mając na uwadze pomoc osobom niepełnosprawnym lub starszym, mamy do zaoferowania podnośniki dla niepełnosprawnych transportowe i pionizatory dla niepełnosprawnych. Ich celem jest ułatwić codzienne poruszanie się zarówno w obrębie naszej posesji lub sypialni, jak i w placówkach medycznych lub społecznych.
Pacjentom naszego sklepu medycznego oferujemy takie wyposażenie, jak pionizatory dla dorosłych, parapodia i podnośniki. Jest to sprzęt specjalistyczny, służący, między innymi, do prawidłowej i bezpiecznej pionizacji pacjenta. Proces ten jest jednym z najważniejszych w rehabilitacji osób, wymaga jednak odpowiedniego, mechanicznego podparcia.
Pionizator dla dorosłych jest dość złożonym konstrukcyjne wyposażeniem rehabilitacyjnym, którego celem jest wsparcie pacjenta w powrocie do pionowej postawy ciała, co ma ogromne znaczenie tak dla samej rekonwalescencji i równowagi psychicznej, jak i ma przeciwdziałać negatywnym skutkom długotrwałego leżenia lub przyjmowania pozycji siedzącej.
Parapodium jest z kolei wyposażeniem medycznym, które wykorzystywane jest w nauce chodzenia – w przypadku pacjentów dorosłych parapodia stosuje się w trakcie powrotu do zdrowia po wypadkach, urazach kręgosłupa czy takich zdarzeniach, jak udar lub wylew.
Podnośnikami określa się natomiast specjalne urządzenia, które ułatwiają bezpieczne przenoszenie pacjentów niesamodzielnych ruchowo, na przykład pomiędzy pomieszczeniami czy też w przypadku konieczności przetransportowania pacjenta z łóżka czy wózka inwalidzkiego do wanny lub na sprzęt rehabilitacyjny. Funkcjonalność podnośników stanowi ułatwienie głównie dla opiekunów, którzy mogą wykorzystywać mniejszą siłę fizyczną do opieki nad pacjentem.
Tak pionizatory dla niepełnosprawnych osób dorosłych, jak i parapodia dostępne są w wariancie dynamicznym oraz statycznym. Na czym polegają różnice pomiędzy nimi?
Pionizator dynamiczny dla dorosłych to sprzęt specjalistyczny, który nie tylko pozwala pionizować pacjenta, ale też, do pewnego stopnia umożliwia mu poruszanie się – co stanowi formę rehabilitacji i usprawnienia ciała. Tym samym pionizator statyczny dla dorosłych pozwala jedynie (i aż) na bezpieczne ustawienie w pozycji pionowej. Nadal, dzięki pionizacji ciała, ich używanie prowadzi do poprawy krążenia krwi, wzmocnienia mięśni czy procesów oddechowych i trawiennych.
Parapodium dynamiczne, podobnie jak pionizator, pozwala pacjentowi przyjąć pozycję pionową, która ułatwia w dalszej kolejności wykonywanie przez użytkownika samodzielnych ruchów („kroków”), bez pomocy ze strony opiekuna. O prawidłową stabilizację dba system ortez zapinanych wokół kończyn.
Parapodium statyczne pozwala przyjąć pozycję pionową, z odpowiednim podparciem ciała z przodu i z tyłu. Mogą być wyposażone w dodatkowe stoliki, które ułatwiają aktywizację pacjenta, na przykład w trakcie terapii manualnej.
Uniwersalność produktu docenią więc miłośnicy podróży oraz osoby regularnie odbywające sesje rehabilitacyjne, poza miejscem swojego zamieszkania. Pionizatory dla niepełnosprawnych są jedynymi z niezbędnych przyrządów w codziennej opiece i pomocy osoby niesamodzielnej. W przypadku trudności we wstawaniu i naturalnym ułożeniu ciała, wskazana jest poduszka ułatwiająca wstawanie. Dzięki mechanizmowi, zamontowanemu przy podstawie, następuje odciążenie stawów, redukując nacisk kilogramów o niemalże 70%. Siła wypychająca podlega regulacji oraz dostosowywana jest do wagi użytkownika, dzięki czemu stawy kolanowe i kręgosłup narażony jest na mniejszy nacisk i ewentualny ból.
Pionizatory rehabilitacyjne mogą być wyposażone w elektryczne systemy wspomagania, co czyni je urządzeniami jeszcze wygodniejszymi w obsłudze. Taka konstrukcja sprawia, że sprzęt ten określa się mianem pionizatorów elektrycznych.
Elektryczny pionizator rehabilitacyjny to znaczne ułatwienie tak dla pacjenta, jak i opiekuna czy pracowników medycznych. Dzięki niemu bowiem do pionizacji dochodzi bezwysiłkowo, a sam użytkownik zyskuje większą kontrolę nad całym procesem, co może wpływać na przebieg rehabilitacji oraz, oczywiście, samopoczucie chorego.
Specjalnym rodzajem sprzętu medycznego jest podnośnik transportowo – kąpielowy. To urządzenie, które pozwala na sprawne transportowanie osób z niepełnosprawnościami fizycznymi, w tym także seniorów, pomiędzy, na przykład, różnymi pomieszczeniami – chociażby z sypialni do łazienki.
Podnośnik tego rodzaju stanowi wsparcie dla osób świadczących opiekę nad pacjentami, ponieważ w znacznej mierze ogranicza obciążenie fizyczne – opiekun nie musi dźwigać podopiecznego, co odciąża jego kręgosłup. Pacjent natomiast czuje się nieco swobodniej, a transportowanie go jest dość komfortowe i, przede wszystkim, bezpieczne.
Kolejną zaletą podnośników transportowo – kąpielowych jest brak koniczności montażu złożonych konstrukcji w pomieszczeniach. Podnośnik jest bowiem sprzętem kompaktowym, samojezdnym, a jego stosunkowo niewielkie rozmiary sprzyjają wykorzystaniu go nawet w warunkach domowych.