Aparaty słuchowe
Niedosłuch jest naturalnym etapem, wynikającym ze starzenia się komórek słuchowych. Statystycznie na to zaburzenie cierpi około 14% dorosłej społeczności (znaczenie częściej są to mężczyźni, niż kobiety). Co ważne - procent ten stopniowo rośnie, wraz ze starzejącą się grupą badawczą. Obecnie tylko 40% osób po 90. roku życia deklaruje, że słyszy wszystkie dźwięki wyraźnie i jednocześnie 30% pacjentów powyżej 65. roku życia przyznaje, że odczuwa doskwierające zaburzenia w tym obszarze.
Z myślą o tej grupie przygotowaliśmy profesjonalne aparaty słuchowe, które mają za zadanie nie tylko przywrócić, ale przede wszystkim poprawić słuch pacjentów - zarówno starszych, jak i młodszych.
Aparaty słuchowe to urządzenia służące do wzmacniania głośności dźwięków. Docelowo mają wspierać osoby z niedosłuchem, poprawiając ich komfort i ułatwiając codzienne funkcjonowanie. W przeszłości wyglądały jak masywne kostki lub prymitywne trąbki, które wkładano w wewnętrzną część ucha. Z czasem zaczęły być nie tylko bardziej minimalistyczne, ale i estetyczne - dzięki czemu zaczęto stosować je znacznie chętniej i częściej. Docelowo więc aparaty słuchowe skupiają fale dźwiękowe i ułatwiają słuchanie pojedynczych dźwięków. Pomocne są nie tylko w codziennym użytkowaniu, ale również wtedy, gdy pacjenci mają problem z wyłapywaniem konkretnych sygnałów – np. w natłoku bodźców dźwiękowych.
Aparat słuchowy zaleca się pacjentom, którzy zauważają stopniowy proces starzenia się narządu słuchu. Początkowo osoby dotknięte niedosłuchem najczęściej nie słyszą poszczególnych dźwięków, co z czasem przeradza się w większy problem i docelowo - w całkowitą utratę słuchu. Przyczyną zaniku słuchu najczęściej są uszkodzone komórki w uchu zewnętrznym, które wpływają również na nerw słuchowy.
Co ważne - osoby z zaburzeniem bardzo często są wrażliwe na hałas, interpretując wysokie dźwięki jako bolesne. Niepokojące jest więc nagłe dzwonienie w uszach lub szumy uszne, a także piski, które wywołują dezorientację i dyskomfort.
Aparaty słuchowe mają za zadanie spowolnić utratę słuchu, poprawiać komfort słyszenia, przy okazji zapewniając większą samodzielność seniorów.
Udzielaniem konkretnych informacji na temat leczenia i doboru aparatów słuchowych zajmuje się protetyka słuchu. Lekarz specjalista na podstawie wywiadu orzeka jaki model aparatu słuchowego najlepiej sprawdzi się w tym, konkretnym przypadku. Wiele klinik oferuje bezpłatne badanie słuchu w ramach usługi NFZ, dzięki czemu o swój słuch zadbać mogą również osoby z mniej korzystną sytuacją ekonomiczną.
Pierwotnie aparaty słuchowe były duże, ciężkie, mało estetyczne i mało komfortowe. Postęp medycyny i nauki spowodował jednak, że współczesne aparaty wyróżniają się dodatkową funkcjonalnością, uniwersalnym designem i niewielkim rozmiarem. Wśród najpopularniejszych modeli królują:
Oprócz powyższych wyróżnia się także aparaty ze słuchawką zewnętrzną, modele wielkości mikro, aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe (najpopularniejsze obecnie wewnątrzuszne aparaty słuchowe) oraz całkowicie wewnątrzkanałowe (ich wygląd zapewnia największą dyskrecję).
Rozwój nauki i medycyny spowodował, że w aparatach słuchowych pojawił się nowy, nowoczesny model – tzw. cyfrowy. Ma on stanowić alternatywę dla aparatów słuchowych analogowych, które odbierają sygnały z zewnątrz, następnie wzmacniają je i odtwarzają przez głośnik. Aparat słuchowy tego typu posiada filtry, które redukują hałas i wzmacniają poszczególne dźwięki.
Aparaty słuchowe cyfrowe to zaawansowane narzędzia do ubytku słuchu. Docelowo poprawiają jakość słyszenia poprzez wzmacnianie i przekazywania sygnałów dalej. Przy ich pomocy dodatkowo redukowany jest hałas, docierający z zewnątrz. Co ważne - aparaty słuchowe tego typu można dostosowywać według indywidualnych preferencji dotyczących natężenia dźwięku, rodzaju pracy i dolegliwości. Modele te są praktycznie niewidoczne, są dyskretne, zapewniają lepszą jakość dźwięku i ułatwiają rozumienie mowy.
Aparaty słuchowe dobiera się w sposób indywidualny - tj. uwzględniając stopień ubytku słuchu, dolegliwości, tryb pracy, potrzeby, wiek, ich koszt i oczekiwania pacjenta. Docelowo urządzenie ma zapewnić lepszą słyszalność, rozumienie mowy dochodzącej z otoczenia (zarówno w ciszy, jak i hałasie) oraz ma zapewnić komfort nawet w bardzo trudnych warunkach akustycznych.
Warto pamiętać, że aparat słuchowy jest częściowo refundowany z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie wahaj się skorzystać z tej formy pomocy, dzięki której ponownie usłyszysz głos swoich bliskich, śpiew ptaków, odgłos z telewizora i ulubioną piosenkę z młodości. Docelowo więc ceny aparatów słuchowych są na każdą kieszeń – bez względu na status ekonomiczny i sytuacje finansową.
W ofercie sklepu Pomoce Dla Seniora oferujemy różne modele aparatów słuchowych - od bardziej złożonych, przez minimalistyczne i proste. Każdy z nich wyróżnia się najwyższą jakością, certyfikatami i trwałością, dzięki której przez lata z powodzeniem korzystać będziesz z profesjonalnych aparatów słuchowych.