Gry dla seniorów i czas wolny
Seniorzy dysponują dużą ilością wolnego czasu, który chętnie przeznaczany jest na różną formę aktywności i rozwoju osobistego. Chociaż ogranicza ich sprawność ruchowa, zazwyczaj nie są mniej sprawni intelektualnie i jak każdy potrzebują ciekawych zajęć. To również najlepszy okres na realizowanie swoich pasji i rozwijanie hobby, któremu można poświęcić cały swój czas wolny. Czytanie książek, gra w karty, nauka nowych gier planszowych i wszelkie gry towarzyskie to rozrywka dostępna także dla osób leżących w łóżku czy spędzających czas na wózku.
Gra planszowa często nazywana jest zamiennie treningiem umysłu. Dzieje się tak dlatego, że niemalże wszystkie gry wymagają skupienia, śledzenia ruchów przeciwnika, łączenia faktów, planowania, analizowania i nierzadko kreatywnego rozwiązania. Zaangażowanie w aktywności takie jak gry, robótki ręczne i zabawy rozwija więc starszy organizm na wielu, różnych płaszczyznach: medycznych, społecznych, psychologicznych. Nic więc dziwnego, że taka forma aktywności seniorów jest zalecana przez rzeszę specjalistów. Wielokrotnie badania udowodniły, że odpowiednio dobrana gra koordynuje ruchy, rozwija układ poznawczy, spełnia rolę prewencji przed chorobami otępiennymi. Grą, szczególnie polecaną przez rehabilitantów i socjologów, jest sudoku, krzyżówki i karty. Regularne granie - samodzielne lub razem z najbliższymi - jest idealnym sposobem na spędzenie zimowych wieczorów i wczesnych poranków. Badania wielokrotnie udowodniły, że pobudzanie obydwu półkul mózgowych, angażowanie się w czynności kreatywne, gry logiczne oraz czynności społeczne pełni rolę prowizoryczną, zmniejszając ryzyko chorób degeneracyjnych - Alzheimera, Parkinsona czy otępienia starczego. W taki oto sposób rozwijanie swojego hobby, granie w gry i zabawy towarzyskie niesie za sobą bezlik korzyści neurologicznych.
Osoby mniej sprawne ruchowo mogą układać pasjanse lub towarzysko grywać w karty z przyjaciółmi dzięki specjalnym akcesoriom, jakie zgromadziliśmy w tej kategorii. W asortymencie znalazła się maszynka do tasowania kart, która świetnie rozwiąże problem niesprawnych dłoni podczas układania pasjansów czy innych gier towarzyskich. Karciane zainteresowania osób słabiej widzących rozwiążą specjalne karty z dużymi znakami, widocznymi nawet dla osób z głęboką wadą wzroku. Duże karty do gry dla seniora nadadzą się dla osób niedowidzących, dla których niewielkie karty są zbyt minimalistyczne. Uchwyt na karty do gry to idealne akcesorium, przydatne w przypadku schorzeń reumatycznych lub chorób Parkinsona. Dzięki nim możliwe jest precyzyjne i długotrwałe trzymanie talii kart. Tak pomocne w grze gadżety nie tylko poszerzają możliwości rozrywki, ale przede wszystkim zapewniają komfort nawet najstarszym graczom.
W myśl alternatywnych możliwości powstał szeroki wybór gier planszowych. Wiele z nich pobudza wyobraźnię i kreatywność, rozwija seniorów, wspomaga pamięć i sprzyja spotkaniom towarzyskim. Największą zaletą gier jest możliwość dostosowania i modyfikowania ich pod potrzeby i możliwości osób starszych. Gry - bez względu na formę i stopień zaawansowania- są doskonałą alternatywą na aktywności i rozwijanie hobby. Wiele z nich dopuszcza kilku graczy, dzięki czemu można ich używać wraz z całymi rodzinami, z przyjaciółmi lub w ośrodkach takich jak szpitale czy domy opieki. Wśród zalet gier planszowych wymienia się więc: szerokie pole do rozrywki, zacieśniania więzi i wspomagania układu poznawczego (co jest szczególnie istotne w przypadku walki z chorobami degeneracyjnymi mózgu).
Świetnym wsparciem dla miłośników literatury będzie stojak do czytania książek, który nie będzie angażował rąk i pozwoli na lekturę także w pozycji leżącej. Stojak do książek świetnie nada się do szpitala, również po urazach czy problemach na tle kręgosłupa. Lubianym przez starsze panie hobby jest również szycie, jednak mniej sprawne dłonie i gorszy wzrok bywają poważną przeszkodą w nawlekaniu igieł. Pasjonatkom szycia patchworków polecamy specjalny przyrząd do nawlekania igieł, dzięki któremu pokonają poważną barierę, a spędzanie czasu wolnego będzie przyjemniejsze i bardziej kreatywne. Duże przyrządy do nawlekania igły ułatwiają precyzyjny ruch przeplatania nici przed ucho igielne, dzięki czemu osoby starsze zrobią to dużo łatwiej i szybciej. Wszystkie produkty w tej kategorii zapewnią wsparcie w realizowaniu swoich pasji, zainteresowań i wypełnianiu czasu wolnego. Ich konstrukcja dostosowana jest do potrzeb i możliwości osób starszych, które np. cierpią na ograniczenia ruchu, mniejszą koordynację lub pojawiające się już pierwsze objawy chorób degeneracyjnych mózgu. Gry są więc stworzone z myślą o seniorach, którzy nie chcą rezygnować z niektórych, dotychczas lubianych przez siebie czynności towarzyskich.
Jeśli jesteś zafascynowany grą, zaliczasz się do fanów robótek ręcznych lub szukasz sposobu na umilenie spotkań towarzyskich - w tym celu zapoznaj się ofertą gier od sklepu Pomoce Dla Seniora. Razem z najbliższymi spędź najbliższy czas na graniu - to dzięki nam w wolnym czasie rozwiniesz swoją koordynację ruchową, zadbasz o rozwój układ nerwowy i spędzisz wieczory w kreatywny sposób. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu. Zapraszamy na zakupy!